BIP WOTU

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń : 58 301 51 32

 

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, trudno Ci oddychać? Podejrzewasz, że to koronawirus? Zachowaj spokój i dowiedz się, co zrobić.
Jeśli masz takie objawy, jak:

  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
  • objawy przeziębieniowe,

zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Nie jedź na SOR, nie korzystaj z komunikacji miejskiej.

Więcej informacji znajdziesz: https://www.gov.pl/web/koronawirus/podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa
​​​​​​

tagi: choroba, chory, chora, gorączka, ból głowy, zarażenie, zakażenie, zakażony, zarażony, wirus, COVID-19, SARS, koronawirus, szpital, epidemia, gorączka, kaszel, duszność, ból, ból mięśni. zmęczenie, szpital, sanepid, 

 

Wychodzisz z domu? Zasłoń usta i nos!

 

CZY TYLKO ZA POMOCĄ MASKI MOGĘ ZASŁONIĆ USTA I NOS?

Nie. Dopuszcza się również zakrywanie ust i nosa przy pomocy części odzieży (np. chusty, apaszki, szalika) czy za pomocą przyłbicy.

 

CZY W SAMOCHODZIE RÓWNIEŻ OBOWIĄZUJE NAKAZ?

Jeśli podróżujemy sami lub z bliskimi, z którymi mieszkamy lub z dzieckiem do 4 lat – nie ma obowiązku zasłaniania twarzy. Jeśli jednak jedziemy z pasażerami obcymi, tzn. z takimi, z którymi nie mieszkamy – musimy zasłonić usta i nos.

 

CZY W KOŚCIELE RÓWNIEŻ POWINNIŚMY ZASŁANIAĆ USTA I NOS?

Tak, nakaz obowiązuje w miejscach kultu religijnego. Jedynie kapłani, którzy odprawiają obrzęd, są zwolnieni z tego obowiązku.

 

CZY W SKLEPACH I NA TARGOWISKACH OBOWIĄZUJE NAKAZ ZASŁANIANIA UST I NOSA?

Tak, nakaz obowiązuje we wszystkich obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach. Nie dotyczy jedynie pracowników tych miejsc, którzy nie mają kontaktów z klientami. Magazynier rozładowujący towar na zapleczu – nie musi zakrywać twarzy. Kasjer, który obsługuje klientów – musi mieć zakryte usta i nos.

 

OBOWIĄZEK ZAKRYWANIA TWARZY OBOWIĄZUJE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH. CZY MOGĘ ODSŁONIĆ TWARZ, JEŚLI JESTEM W BANKU, WYPŁACAM PIENIĄDZE, A KASJER CHCE SPRAWDZIĆ, CZY JESTEM OSOBĄ, ZA KTÓRĄ SIĘ PODAJE?

Tak. Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę. 

 

PRZY DOMU MAM OGRÓD. CZY NA SWOIM PRYWATNYM TERENIE MUSZĘ RÓWNIEŻ ZAKRYWAĆ USTA I NOS?

Jeśli przebywamy na terenie prywatnym, a więc na tarasie, czy w ogrodzie, nie musimy zasłaniać twarzy.

 

CZY POWINNIŚMY ROBIĆ ZAPASY ŻYWNOŚCI?

Nie. Sklepy spożywcze będą otwarte normalnie. Nie ma potrzeby robienia zapasów. Polska jest jednym z największym producentów żywności w Europie, dlatego brak żywności nam nie grozi. 

 

CZY WIRUS MOŻE PRZENOSIĆ SIĘ ZA POMOCĄ ŻYWNOŚCI?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9 marca 2020 r. stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów, aby miało to miejsce. EFSA podkreśla, że stale monitoruje sytuację dotyczącą ogniska zakażenia SARS COV-2, które jest źródłem zachorowań w bardzo wielu krajach. W zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży.

 

JAK DBAĆ O BEZPIECZNĄ ŻYWNOŚĆ?

Stosuj PIĘĆ KROKÓW DO BEZPIECZNIEJSZEJ ŻYWNOŚCI, zalecane przez WHO.

 

CZY OBRÓBKA TERMICZNA NISZCZY KORONAWIRUSA?

Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60stC przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne,
w tym również SARS COV-2.

 

żródło: mz.gov.pl